Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Няма описание.
Автор: papata1962 Категория: Политика
Прочетен: 328602 Постинги: 132 Коментари: 311
Постинги в блога от Юли, 2008 г.
<<  <  1 2 3 4 5 6  >  >>
Зошто да не се викаме Античка Република Македонија, прашува sting EYE


image

Одговорот го имаме во речиси секој лексикон на стански зборови, или во секој толковен речник; освен ако sting EYE не е Грк, или гркоман.

image

Мала енциклопедија ПРОСВЕТА, Бeоград 1959 г.

image

Милан Вујаклија, Лексикон страних речи и израза.

Београд 1980 г.

image

БЪЛГАРСКИ ТЪЛКОВЕН РЕЧНИК (София 1994 г.)

Според Weekipedia: http://mk.wikipedia.org/wiki/Антика antiquity ...
Категория: Политика
Прочетен: 864 Коментари: 0 Гласове: 0
image

image

image
Категория: Политика
Прочетен: 644 Коментари: 0 Гласове: 0
07.03.2008 г.
Според „Канал 5“, Французин тврди дека Срѓан Керим гради стратегија за соочување со НЛО, а Јапонците нема да војувале против вонземјаните.

image

Има ли Република Македонија стратегија за соочување со НЛО? Дали Охрид ќе стане туристичка мека за вонземјаните?
Категория: Политика
Прочетен: 771 Коментари: 0 Гласове: 0
image

Пред 15 години се тврдеше дека проблемот со FYROM ќе трае само три месеци, но и деновиве „нема абер“ дека истиот наскоро ќе биде решен во полза на Република Македонија.

image

Според Драган Павловиќ Латас: „Проблемот со името ќе го решиме кога соодветен маж ќе помине соодветна ноќ со Дора Бакојани, и ќе ја видиме сабајлето насмеана.

image
Категория: Политика
Прочетен: 1570 Коментари: 0 Гласове: 0
Последна промяна: 02.07.2008 18:03
02.07.2008 16:59 - Вон центарот!
5-ти март 2007 г.
„Ако сакаш да ја дознаеш вистината прашај го удбашот и верувај во спротивното“ – своевремено ме подучуваше еден од оние кои биле „Судени за Македонија“.

image

Колку пасоши има г-нот Љубчо Георгиевски? Досега, ниту потврдил, ниту одрекол дека има и „български паспорт“. Сигурно е само едно, дека има повеќе од еден пасош! Во синоќешната емисија на Васко Ефтов, мојот сограѓанин Илија Илиевски тврдеше дека во времето на СФРЈ 15 години работел за бугарското разузнавање.
– Абре, Иљо ме изнасмеа! Не бива толку моногу да лажеш. Партијата која ја формираше во 1990 г. се викаше „Партија људских права Југославије“. Тогаш, кога не убедуваше да станеме членови и „функционери“ во твојата партија, се фалеше дека си неспорен Југословен затоа што мајка ти била Србинка. Требаше да помине прилично време, на својата „партија-човек“ да и дадеш македонистичка декларација и да станеш „голем Македонец“ и „антикомунист“ кој најпрво се пролсави со изјавта дадена во повеќепартиски состанок во Штип на 05.09.1991 г. дека комунизмот треба да се удри „със варииъ“ (со токмак).
Според сега покојниот Д.Г. (близок пријател на И.Илиевски), за македонистичката промена Иљо Илиевски пресудна била тогаш последната средба на Иљо Илиевски со Слободан Милошевиќ, откако се уверил дека Милошевиќ го лажел кога му ветувал дека ќе се ангажира за денеционализација на имотот на неговата мајка Србинка.
Набргу потоа, со сега покојниот Д.М. се „утапавме од смев“ кога ми раскажуваше како Илија Илиевски побарал „български паспорт“, запишувајки во барањето дека мајка му била „моравска българка“.
Потоа, пак според кажувањата на сега покојниот Д.Г., следуваа вистински бурлески со Илија Илиевски во Бугарија, од кои, за мене најсмешна е последната епизода. Првата епизода од „славниот престој“ на Иљо Илиевски во Бугарија започнува со негово јавно претставување како голем и огорчен „български патриот од Македония“. Како “прв гражданин на Македония който взел бългаски паспорт“, тој е богато гоштеван, шетан (како мечка), облекуван по последната најскапа мода, за да на крајот, во некој скап софијски хотел да биде оставен само по гаќи, без облека, без пари... Абе Иљо, како неуспешен и „пензиониран“ удбашки ловец на „бугарофили“, зарем мораше и во емисијата на Васко Ефтов да се глупираше до тој степен „по службена должност“, или пак на Бугарите им се одмаздуваше што те оставија по гаќи и без пари во скапиот софијски хотел?

image

И бугарскиот „удбаш“ Божидар Димитров во сношната емисја на Васко Ефтов покажа дека не е попаметен од нашиот Илија Илиевски. Доказателство: Божо признава дека се залага за „р е б ъ л г а р и з а ц и я на българите в Македония“! Но, ако Македонците се Бугари, треба ли некој да ги р е б у г а р и з и р а? Или, кажано со други зборови: треба ли златото да се позлатува? Можеби Божо сакаше да му „реплицира“ на Киро Глигоров кој тврдеше дека „дебугаризацијата е завршена во Македонија“?

image

И Васко Ефтов не се покажа поумен од Божидар Димитров. Јавно ја лапна како клен фалбата (пропаганда) на Б.Димитров за големиот интерес на македонските политичари за бугарски пасоши (дали поради порачката од нарачателот на неговта емисија, или поради неговата лековерност не знам). Да му дадеше два куфери со фалсификувани македонски барања за бугарски пасоши заверени преку разни агенции и адвокати Ефтов ќе си ги земеше „здраво за готово“ и ќе ни покажуваше на телевизија како голем новинарско-разузнувачки трофеј.

image

Васко Ефтов покажуваше некакви нотарски записи во кои Македонци декларирале дека зеле бугарски пасош, не оти се чувствувале Бугари, туку од економски причини. Глупости, што ако во Софија истите потпишале нотарски записи во кои кои напишале дека таквите нотарски акти во РМ ги направиле под притисок на „удба“?

image

Божидар Димиторов си го извози на Васко Ефтов како мало дете, низ три чешми го помина, а вода не му даде да се напие. Не му ја окри тајната колку Македонци имаат земено бугарски пасоши, каков е навистина интересот на Македонците за бугарски пасоши, та „нашата удба“ и понатаму ќе мора да работи со свои луѓе за бугарскта политика како посредници за добивање на бугарски пасоши. Инаку „нашата удба“ нема начин да го дознае точниот број на Македонци и кои Македонци имаат земено бугарски пасоши. Сепак, ако ова мое доживување ја повредува суетата на Васко Ефтов, за утеха треба да се помири со тоа што Божидар Димитров е многу поедуциран за дотичната „проблематика“ од него. (Б.Димитов од обичен полуграмотен рибар станал врвен разунавач, го организирал крадењето и враќањето на оригиналниот ракопис на Отец Паисиј од Света Гора, одбранил докторска дисертација, станал универзитетски професор, научил строгрчки, латински и други јазици, истражувал во „Тајните архиви на Ватикан“ - тие архиви не се тајни само така се викаат, а таков спремен македонски историчар со познавање на старогрчки и латински за да истражува во „Тајните архиви на Ватикан“ нема. Ако не верува Васко Ефтов нека го праша нашиот историчар Тодор Чепреганов.)

image

Зоран Заев пак ја пропушти можноста да ја разреши дилемета која прозилегува од струмичкиот чаршиски муабет дека тој има грчки пасош и стан во Солун (наследен од чичко му, кој, според чаршијата, богатство за основање на штедилницата на неговиот покоен чичко било стекнато со српско-грчки шферц на нафта за воените потреби на режимот на Слободан Милошевиќ).

image

Неодамна во Стумица и струмичко МВР конфискуваат 87 „бугарски коли“ на македонски државјани кои истите ги возеле во РМ со некакаво „полномоштво“. Во струмичката чаршија се говори дека нарачаелот на ова акција за конфискување на „бугарските коли“ е токму Зоран Заев, не поради тоа што тој е познат како човек на кој му е под достоинсвото да има има бугарски пасоош, туку, поради тоа што на тој начин навистина државта Република Македонија губела огромни пари: - поради неплатена царина во РМ, неплатен данок, неплатени трошоци за регистрација, а сето тоа го поттикнувало и земањето на бугарски пасоши.

image

Но, според истите чаршиски муабети, целата на Заев да ја предизвика оваа акција на МВР всушност била со цел да предизвика револт кон Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, кај семејствата и роднините на оние македонски државјани на кои им биле одземени нивните „бугарски коли“. Ако во таква шах-мат позиција ја ставил МВР, алал да му, навистина е добар сдмсмовски играч, затоа што кај „оштетените странки“ на кој им се одземени „бугарските коли“ има огромен револт: - зошто само во Струмица е направена таква акција; - зошто Греувски „нема гас“ тоа да го направи во т.н. Запдна Македонија каде се возат огроемн број „албански коли“; - зошто не ги намалат двачките на увоз на стари коли; - зошто регистрацијата на возилата е толку скапа; - илјада „зошто“ како израз на сериознен револт.

image

Во меѓусебното гугуткање на Ефтов и Заев за причините поради кои струмичани земаат најмногу бугарски пасоши во споредба со цела Македонија, отсуствуваше најсуштественото прашање: Зошто после легендарниот 15-ти септември, дури „цела села“ од струмичко (на пример како мноизинството од младите од с. Моноспитово) се иселија во Италија, та денес среде моноспитци се врти мајтапот дека Пјаченца е Ново Моноспитово?

image
Категория: Политика
Прочетен: 3153 Коментари: 0 Гласове: 0
Денеска, кога е се позивесно грчкото вето на зачленувањето на РМ во НАТО, Драги Каров и други антинатовци на божем приватна забава поставија биста на Т.Александров само со една цел: да покажат дека Република Македонија не заслужува членство во НАТО и ЕУ. Демек Република Македонија не ги почитува правата на „бугарското малцинство“, демек „македонската власта“ го тероризира „бугарското малцинство во РМ“, со што се создава „штоф“ за шпекулацијата дека Република Македонија создава ненадминлииви проблеми со своите соседи! (Еден од условите за прием во НАТО и ЕУ е земјата кандидатка да нема нерешени проблеми со своите соседни земји и членки на НАТО). Претпоставувам дека ова провокација е „прочитана“ од европретставникот Ерван Фуере и амбасадорт на РБ во РМ неговата екселенција Михо Михов, та затоа не се одзаваа на поканата на организаторите на ова антинатовска пројава во Велес.

image

Ова антимакедонска и антинатовска провокација (духовна чикија на будали антинатовци) несомнено е добро смислена само во однос на тоа што се однесува до приватната сопственост. Се обидуваат да манипулираат со принципот во НАТО и ЕУ според кој приватна сопственост е светост. Оној кој ќе ја руши бистата, со неговото формално-логично оправдување дека Т.Александров бил предавник на македонскиот народ, по истата логика може да ги сруши и фигурите на лавовите (со образложение дека се бугарски) поставени на оградата од семјениот двор на Драги Каров (инаку, познат и како палач на југословенското знаме во Велес во 1991 г., кое нешто најверојатно беше инспирирано за потребите на тајните операции на Слободан Милошевиќ во Република Македонија). Но, планот на оваа антинатовска банда со неосновани обвинувања да и наштетат на угледот на РМ е толку глупав, што го игнорира фактот дека пак некави си повеќе удбашки, отколку чесни „македонски Бугари“ си имаат легално регистрирано здружение во Република Македонија! Дали тоа здружение досега се поплакало дека Република Македонија не им ги почитува нивните национални чувства, дека не им се почитуваат Човековите права и слободи.

Ова удбашко-кагебеевска антинатовска провокација се разголува со тврдењето на Драги Каров и на Виктор Конзунаров дека во Република Македонија живее минорно бугарско национално малцинство (факт: со ова тврдење е согласна и „нашата удба“), а тоа тврдење не и оди во прилог на бугарска историографија, на официјалниот став на ВМРО-БНД (чиј лидер Каракачанов) и на бугарската официјална политика, кои тврдат дека во Р.Македонија мнозинското население е бугарско. Тогош зошто Какаракчанов присуствувал на ова денешна антинатовска клевета на Р.М. во Велес, на кое се признава само постоење на минорно бугарско национално малцинство во РМ? Одговорот е многу едноставен: Каракачанов како соработник на тајната бугарска служба е регрутиран во времето додека Бугарија беше верен и лојален поддржувач на политиката на официјална Москва, а самиот побугарен влав Каркачанов не „еволуирал“ во новоевропеец. (Презимето Каракачанов произлегува од Каракачани - гркоманските овчари Власи – неговото презмие говори дека е од побугарен влаашки произход - исто како Рајко Жизифов, чиј татко е побугарен Влах од Велес.) Со ова постапка Красимир Каракачанов потврдува дека е антибугарин - мерено според официјалниот став на неговта партија дека мнозинското население во РМ е Бугарско, потоа дека е антинатовец, кој работи пред се во руско-српски, а потоа и во великоалбански интерес. Можеби Каракачанов работи за попречување на евроатлантската интеграција на Р.М. верувајки дека со непримањето на РМ во НАТО и ЕУ ќе се радикализираат односите меѓу двете најбројни етнички заедници во РМ кое нешто ќе доведе до „чехословачкото сценарио“, т.е. дека след распадот на РМ, делот со неалбанско мнозинство на Р.Македонија ќе биде присоединет со Бугарија. (Гладна кокошка просо сонува! Што ако НАТО и ЕУ ја подржат опцијата за конфедерирање на РМ со Велика Албанија како членка на НАТО?) Во контескт на последното, да си припомниме дека бугарските социјалсити (читај претежно русофили - подобни на идиотот Божидар Димитров) во 1991 г. во бугарскиот парламент не гласаа за признавањето на меѓунардно-правниот субјективитет на Република Македонија, а првиот претседател на ВМРО-СМД Димитар Гоцев (родум од с.Панчарево - Пехчевско) беше тргнат од тој пост затоа што не беше прифатлив за официјална Москва.

Интересно е што сите национални македонски телевизии и дават максимален публицитет на оваа антинатовски клевета упатена на адресата на РМ. (Зошто македонските медумии не се толку „професионални“ - неутрални, кога известуваа за чествувањето на Мара Бунева?) Што е целта? Дали сметат дека на тој начин вршат присок врз Грција за нејзиното непопусливо барање да си го смениме државното име, или покажуваат пред НАТО и ЕУ колку демократска земја сме. Ако сметаат дека на тој начин ја убедуваат Грција колку е опaсно за неа негирањето на нашето уставно име, пак направиле утка! Бугарија и Грција ги запечатиле своите односи по однос на правата на бугарското малцинство во Грција со неколку меѓународни договори (та тоа е една од причините поради кои Георги Димитров ја подржува резолуцијата на Коминтерната од фебруари 1934 г. за решавање на македонското прашање.)

Се на се, денес во настанот и за настанот во Велес имавме многу врева за ништо! Обидот од мравката да се направи камила во случајот пропадна. Мнозинството од македонските граѓани не се толку глупи да се палат, да кукат и страдат со антигрчка, антбугарска и антинатовска хистерија, за да ги заборават своите маки со своите секојдневни егзистеницонални проблеми. Боже мој, НАТО и ЕУ, таквите како Жељу Желев и „цар“ Симеон, пазете ја Република Македонија од антинатовските глупаци кои ја смислија ова антимакедонска провокација!Категория: Политика
Прочетен: 1117 Коментари: 1 Гласове: 0
За прв пат постирано на 1-ви март 2008 г.

Како деца масовно носевме мартинки, некаде до 1966-1967 година, потоа изченаа. Не беа пожелни за комунистите. Некои тврдат дека носењето мартинки е чист бугарски обичај. Други дека е наследство од античките Македонци. Трети декa e старословенско наследство. Било како било. Нека ни е Честита Баба Марта!

image

image
Категория: Политика
Прочетен: 600 Коментари: 0 Гласове: 0
Зошто Бучковски е против: „Џенс Бонд часовници“, против „Џемс Бонд пенкала“?

image

Дали страхува за безбедноста на криминалицте, или се палши да не биде шпиониран како го приготвува фамилајаниот ручек?
Категория: Политика
Прочетен: 608 Коментари: 0 Гласове: 0
2150 години од пропаста на античка Македонија
17 години Независна Македонија 15 години FYROМ 64 години Прво заседание на АСНОМ 64 години НОВА МАКЕДОНИЈА - Орган на Народно-ослободителниот фронт на Македонија (цена: „5 Лева“) 7.000 (СЕДУМ ИЛЈАДИ) ГОДИНИ МАКЕДОНСКА ПИСМЕНОСТ
3.000 (ТРИ ИЛЈАДИ) ГОДИНИ МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА
2.500 (ДВЕИПОЛ ИЛЈАДИ) ГОДИНИ МАКЕДОНСКО ИМЕ

image

Во документите од Првото заседание на АСНОМ никаде не стои дека тоа е свикано, или инспирирано, од: 7.000 години македонска писменост, од 3.000 години македонска земја, или од 2.500 години македонско име.

image

Дури и Органот на Народно-солободиелниот фронт се вика „Нова Македонија“!

image

image

image
image
Категория: Политика
Прочетен: 633 Коментари: 0 Гласове: 0
02.07.2008 16:03 - Умот и името
7.000 (СЕДУМ ИЛЈАДИ) ГОДИНИ МАКЕДОНСКА ПИСМЕНОСТ

3.000 (ТРИ ИЛЈАДИ) ГОДИНИ МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА

2.500 (ДВЕИПОЛ ИЛЈАДИ) ГОДИНИ МАКЕДОНСКО ИМЕ


image

Гледам, прилично блогери се запалиле да прават протест под мотото „ЖИВОТОТ ЌЕ ГО ДАДАМ - МАКЕДОНИЈА НЕ ЈА ДАВАМ!“ Или, со дуги зборови кажано под мотото: „Слобода, или смрт!“ - од Кресненското востание до нашето зачленување во НАТО и ЕУ! Патриотски, нема што!

Плус, секој има уставно право да протестира! Но, не и протестот каде што сака да го организира. А, новите ни Гемиџии на денешниот протест и за тоа воделе сметка. Нема да протестирааат пред бившиот „клинички“, нема да протестираат и на плоштадот „Македонија“, туку на плоштадот „Пела“ - токму пред спомникот на Македонецот № 1 Крсте Мисирков кој на Византијците (Грците) им го призна кумоството за нашето национално име.


image

Македонецот №1 Крсте Мисирков во 1903 г. пишува: „...народно име, не си измисл"уат народот сам за себе, ами со него го велит саседниiот народ и тоi од него си го земат. Значит наi природно iет народното име за iеден народ да се поiаит у iеден саседен со него народ. Саседните народи iеден кон друг, значит, се iауваат во вид на нунко и кум. “

image

За оние кои не ја прочитале брошурката на Мисирков „За македонцките работи“ ете неколку извадоци од истата:

image

Згора на тоа, според неспорниот Македонец № 1 Крсте Мисирков: немаме ниту: 7.000 (СЕДУМ ИЛЈАДИ) ГОДИНИ МАКЕДОНСКА ПИСМЕНОСТ, ниту: 3.000 (ТРИ ИЛЈАДИ) ГОДИНИ МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА, ниту: 2.500 (ДВЕИПОЛ ИЛЈАДИ) ГОДИНИ МАКЕДОНСКО ИМЕ!

image

Кој не верува дека Македонецот № Крсте Мисирков пишувал такви глупости, ете му линк: „За македонцките работи“.

Една македонска народна мудрост поучува: „Со деца на бања не се оди, сапунот ќе ти го изедат!“. Затоа запаленсковци, мрш на плоштадот „Македонија“ - таму да го браните името ни, ем вековно, ем милениумско! И немој некој будала да се самозапали во знак на протест како оној Чехословак кој се самозапали през 1968 г. во својата борба против советската окупација!

image

P.S. - до совремниот антички Македонец кој во името на „уставното ни име“ се обидува да си подигрува со мојот „РС“ (ПеЦе) во својот хакерски римејк на филм „Патриот“,

г-не Незнајко, јас со моето семејство сум по митинзи и протести од првиот митинг пред грчкиот конзулат во Скопје кој се одржа пред 18-19 години, а тогаш Вие веројатно сеуште сте се мочкале или какале во пелените, или пак сте си играле на куклички и автомобилчиња во некоја детска градинака.

На следната фотографија, е моето семејство на протестот во Дојран одржан пролетта на 1990 г. На транспарентот е преставена (прецртана) оригиналната корица на букварот наречен „ABECEDAR“ напечатен през 1925 г. во Грција, од нејзината влада, а кој никогаш не влегол во употреба за нашите ученици по грчките училишта., туку и послужил само на официјална Грција да ги изигра од неа превземениете меѓународни обврски за паризнавање на правата на националните малцинства согласно Севрскиот Договор и Лозанската конференција. (Можеби г-не Незнајко, Ви е позната историјката на тој Данајски дар, можеби не. Не е мое да Ве просветувам. Мое е, ако сакам, или не, согласно Уставот на РМ, да регирам, или не (по личен избор), кога сензнајковци, или незнајковци и фашизоидни патриоти, во името на целата нација прават национални работи со кои не се согласувам, или пак се согласувам.).

image
Категория: Политика
Прочетен: 1375 Коментари: 0 Гласове: 0
Последна промяна: 02.07.2008 16:27
Според точката II – 9. во последниот предлог на Метју Нимиц „првата страна“ (Грција ) ја прифаќа МАНУ (Македонската академија на науките и уметността) како неспорна наша национална институција. Бидејки според последната сугестија на Нимиц не треба да го отфрламе „прговарачкиот процес “, а Грција настојува проблемот да го префлри во ООН, во духот на добрососедските односи и пријателство предлагам:

image

Делагација од МАНУ на чело со Академик Томе Бошевски и проф. Аристотел Тентов од Електротехничкиот факултет - македонские научници кои тврдад дека го го дешифрирале текстот на египетски камен во местото Розета, т.е. дека ние веќе комуницираме со античките Македонци , - веднаш да заминат во ООН и на белосветските учени да им го докажат своето научно откриетие.

image

image

image

После овој неспорен успех на македонистичката наука, пак делагација од МАНУ, но овој пат со припадници и на нашите мили сонародници од Пакистан, на чело со Ѓорѓија Џорџ Атансаов и г-нот Ралев, да заминат во ООН, каде Александар Донски и Марина Дојчиновска на сите белосвтески фактори ќе им објаснат дека Ханзите и Калашите се жив доказ дека ние сме потомци на Александар Трети, ем Велики, ем Македонски.

image

Со делагациите составени од членови на МАНУ, на Ханзите и Калашите, и на други македонски истражувачи, предлагам да појде и една делегација од СДСМ на чело со Киро Глигоров, со која на белосветските фаци во ООН ќе им објасне дека во 1993 г. се согласил на референцата FYROM затоа што сеуште не знаел за Ханзите, за Калашите и за кокошките во Република Македонија кои несат јајца со шенаесето крако сонце.

Неспорена историска вистина е дека нашиот Александар ем Велики ем Македонски во градот Суза (денешен Авганистан) оженил 10.000 свои војници (секако претежно антички Македонци) за моми од тамошното домородно население. Приуството на Б.Ц. е нужно да докажеме дека дел од тие војнци на нашиот најголем национален јунак кои стапиле во мешани бракови се вратиле во нашата ни мила античка Македонија и од колено на колено го пренсесувале македонското ни има старо 2.500 години.

image

За нужноста од присуството на г-ѓа Шекеинска во делагцијата која ќе ја предводи Киро Глигоров, ми се чини излишно е да говорам. Погледнете ги Калашките моми, слики прилики на наша Рада!

image

image

image

image

image

image

Разбира се, погоре предложениете делагации со себе ќе треба да си понесат по една- две касетки кокошкини јајца со шеснаестокракто сонце, како дополнителен неспорен аргумент дека ние сме наследниците на античките Македонци, во случај државните претставители од сите белосветски држави во ООН да не се согласат со изнесните сознанија на македонските научници и истражувачи, овие докази можат да им ги треснат од главата.

Линкови за Калашите:

1. Слики

2. Видео едно, видео друго

3. Калашкиот народ

Категория: Политика
Прочетен: 3306 Коментари: 0 Гласове: 0
Последна промяна: 02.07.2008 15:51
Б.Ц. - прави рекапитулар на својата богата политичка кариера.

Б.Ц. посакува времеплов. Разбира се, Б.Ц. се замислува како оскаровски ја игра главаната ролја во сопствениот римејк не веќе пожолтениот црно-бел тоталитарен филм „Кој го контролира минатото, тој ја контролира и иднината“ (последното во наводници е парафраза на позната Орвелова синтагама за сталинизмот).

image
image

image

image

image

image
Категория: Политика
Прочетен: 1341 Коментари: 2 Гласове: 0
Последна промяна: 02.07.2008 15:31
image

Несреќата да си Грк - Никос Диму

Читајки ја прекрасната книшка на Никос Диму „Несреќата да си Грк“, напишана прикрајот на воената хунта во Грција, препознав многу сличности меѓу „ново-Гркот“ (што би рекол Никос Диму) и „ново-Македонецот“ (како што тврдеше македонската комунистичка историографија). Ова книшка (во оригинал напишана во стихови), сеуште не е преведена на македонски литературен јазик. Љубопитниот читател може да ја прочита во слободен превод на македонски на наведените линкови.

image

Во врска со горната грчка карикатура (на која по телефон говори Костас Карамнлис), еден мој познаник, Грк по националност и државност, ми рече дека Константин Мицотакис (промоторот на грчко-македонски спор) од неговите грчки опоненти, поради други причини, е познта и како „Вампирот“. – А Претседателот на РМ, му велам на мојот познаник Грк, се прослави и како „Крводарителот“, даруваше крв за да ги демантира етикетите дека истовремно бил „Џек“ (Даниелес) и „командант Коки“.

image


Пролетта на 2006 г. што разговараа и договараа грчкиот потомок на античките Македонци со „монголодината фаца“ (види клип на You Tube) и македонскиот потомок на античките Македонци со „циганската фаца“ за решавање на грчко-македонскиот спор? Вистина ли е дека: „Киро и Бранко во 1993 г. го продадоа нашето уставно име“, или тоа е само шпекулација?
image

image

Виолета Аларова, Васил Топурковски и Александар Донски,
живи докази дека сме неспорни потомци на античките Македонци.


image

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, неспорен доказ дека современите македонци
се неспорни потомци на античките Македонци


image

 
Категория: Политика
Прочетен: 1757 Коментари: 0 Гласове: 0
Последна промяна: 02.07.2008 15:18
Категория: Политика
Прочетен: 1190 Коментари: 0 Гласове: 0
Последна промяна: 21.09.2008 08:07
02.07.2008 14:22 - Споменик на ...
Овој споменикот изграден „Во чест на бранителите на РМ од 2001 год. и ...“ е поставен през 2007 г. на булеварот „Маршал Тито“ во Струмица.

image

Според кажувањето на актуелниот градоначалник на Струмица Зоран Заев идејното решение за овој споменик не било лично избрано од него, туку од комисија составена од владеачките советници на СДСМ и опозицијата во Советот на општина Струмица, со согласност од претставници на МПЦ и согласност на семејствата на загинатите бранители. Според градоначалникот Зоран Заев во овој споменик треба да се препознае феникс, раѓање на нов живот, затоа што „бранителите на РМ од 2001 год.“ се бореле за нов живот.

Не се разбирам од уметност како г-нот Заев и членовите на комисијата што ја формирал тој, но споменикот ме потсетува на осудата на струмичани која му ја изрекоа во струмичката чаршија во 2001 година кога г-нот Заев наместо да одговори на повикот за негова мобилизација во АРМ, дезертирал во Грција, каде до крајот на „воениот конфликт“ по грчките плажи и во станот на чичко му во Солун „се криел“ од македонската власт. (Да не се разбереме погрешно, денес не го обвинувам г-нот Зоран Заев за дезертерство од АРМ, тој ако дезертирал од АРМ во 2001 г. после потпишувањето на Рамковниот е амнестиран – што ќе рече веќе невин е.)

Во контекст на оваа чаршиско оговарање, овој споеменик подигнат „во чест на бранителите на РМ од 2001 год.“ на мене ми се чини дека на г-нот Заев го асоцира на неговите тогашни проводи по грчките плажи и на тогашните негови ноќни мори од евентална несакана бременост.

Јас сум си „стар модел, со застарена програма“, не се разбирам од совремна уметност, но ако голата жена е симбол на воена храброст, на загинатите во борба за слобода, тогаш предлагам да ги осовремениме и спомениците и бистите на борците од „НОБ и Народната Револуција“. На пример, меѓу бистите на првоборците Боро Џони и Благој Јанков Мучето во малиот градски парк, може да се постави истиот „феникс“.

image

Или, за да ги истакнеме уште посилно ѕверствата на бугарскиот фашистички окупатор, би можеле да ставеме слични „феникси“ и на соменикот на Благој Јанков Мучето.

image
image

Секако не треба да се заборави и бистата на првоборецот Јоска Јосифовски Свештарот – та нели и тој загина за нов живот.

image

За нов живот се бореа и комитите на ВМРО. Не бива и нив да ги заборавиме. Во Струмица од пред неколку децении има импозантен споменик на Гоце Делчев (свртен со раширени раце кон Пирин и Егеј) – предлагам да не го менуваме. Постариот споменик на Гоце Делчев во Струмица е посветен по повод на неговиот неуспешен опит да го киднапираат тогашното младо струмичко бегче.

image

За нов живот се бореа и комитите на ВМРО. Не бива и нив да ги заборавиме. Во Струмица од пред неколку децении има импозантен споменик на Гоце Делчев (свртен со раширени раце кон Пирин и Егеј) – предлагам да не го менуваме. Постариот споменик на Гоце Делчев во Струмица е посветен по повод на неговиот неуспешен опит да го киднапираат тогашното младо струмичко бегче.

image

image

image

Во Струмица одамна се заговара подигање споменик и на Струма, спред легендата ќераката на римскиот император Тибериј, која заради љубовта на својот љубовник ја предала војската на татка си. Споменикот на Струма – феникс (оти нели градот и после 19 века од нејзиното предавство пак си постои) би можело да се лоцира во малиот градски парк. Во случајот на споемникот на Струма задолжително треба да се напише дека е споменик на Струма - феникс, а не споменик на дружељубивоста на најмладиот градоначалник во Македонија г-нот Зоран Заев.

image
Категория: Политика
Прочетен: 2827 Коментари: 1 Гласове: 0
Последна промяна: 04.07.2008 09:34
<<  <  1 2 3 4 5 6  >  >>
Търсене

За този блог
Автор: papata1962
Категория: Политика
Прочетен: 328602
Постинги: 132
Коментари: 311
Гласове: 131
Архив
Календар
«  Юли, 2008  >>
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031