Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
30.06.2008 13:12 - Цареви и царици на „св.сдсм“
Автор: papata1962 Категория: Политика   
Прочетен: 642 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 30.06.2008 14:03


Среде „ловците“, кажуваат, првиот (или, првенецот) бил „Василиј Втори“ (византиски император кој наводно ослепил 14.000 „самуилови војници“). Иститите „извори“ (Есад Рахаиќ –  еден ловец на октоподи) соопштија дека сдсмовскиот Василиј III од Слатино, од своите бил наречен уште и „папата“ (разбира се на „свети сдсм“). Оттука, не е ништо необично што некој од „ловците“ нивната позната европјека ја нарече „царица Милица“ (српска царица која формално царувала), а првата нивна европејка тој непристоен предлог го отфрли предлагајки си самата да биде признаена за „Елизабет Прва“ (британска кралица која пред четири века владеала со апсолутистички манири). Мислата ми е: нивните прекари најдобро зборуваат за нив.

image

image

image

image

P.S.
Текстот и фотомонтажите беа публикувани на 26.12.2006 г. (
pata.blog.com.mk), кога „немаше абер“ од превремени парламентарни избори, а редовните требаше да бидат во 2010 г. Со оглед на тоа, бидејки прогнозирав дека „свети СДСМ“ ќе биде поразен на наредните избори, на една од горните фотомонтажи стои: „Рада Прва (2006-2010) Queen of СДСМ“. Но, после првите предвремени парламенатарни избори во Република Македонија одржани на 01.06.2008 г. излегува дека на спомената фотомонтажа трбеало да стои „Рада Прва (2006-2008) Queen of
СДСМ“ (за најавената оставка од г-ѓа Шекеринска види: НЕМА КАЕЊЕ)Гласувай:
0
0Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: papata1962
Категория: Политика
Прочетен: 328617
Постинги: 132
Коментари: 311
Гласове: 131
Архив
Календар
«  Юни, 2018  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930