Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
02.07.2008 18:49 - Доборососедски македонско-бугарски односи
Автор: papata1962 Категория: Политика   
Прочетен: 778 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 04.07.2008 09:52


За прав пат публикуано на 1-ви април 2008 г. на papata.blog.com.mk

Скопје, денес, на 1-ви април, во 8:00 h по македонско време, во просториите на МАНУ, македонскиот историчар Александар Донски свечено му го врачи македонскиот пасош на бугарскиот историчар Божидар Димитров кој конечно призна дека отсекогаш си бил Македонец и платеник-слуга на бугарската буржоазија. Со голема радост Божидар Димитров изјави дека би бил многу среќен ако наскоро стане член на МАНУ, бидејќи отсекогаш тајно си мечтаел еден ден да стане македонски академик.

image

Скопие, днес, на 1-ви април, в 9:00 h по българско време, във помещтенията на МАНУ, македонският историк Александър Донски тържествено предаде македонският паспорт на българския историк Божидар Димитров който окончаелно призна че от винаги си бил Македонец потплатен-слуга на българската буржоазия. Със голяма радост Божидар Димитров заяви че би бил многу щтаслив ако наскоро стане член на МАНУ понеже от винаги тайно си мечтаел един ден да бъде македонски академик.

P.S.

Неколку години наназад Божидар Димитров си прави првоаприлски шеги по однос на македонско-бугарските односи. За жал, годинава tv „Сител“ се фати на „јадицата“ фрлена од Б.Димитров, без да размисли дека никој не може да биде назначан за амбасадор во било која земја ако змејата домакин не се согласи со предложеното лице за амбасадор на еди која си држава.

image
image

Тагове:   македонско,   односи,


Гласувай:
0
0Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: papata1962
Категория: Политика
Прочетен: 328602
Постинги: 132
Коментари: 311
Гласове: 131
Архив
Календар
«  Юни, 2018  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930