Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
02.07.2008 00:20 - Манипулации со малцинсвата
Автор: papata1962 Категория: Политика   
Прочетен: 1108 Коментари: 1 Гласове:
0

Последна промяна: 02.07.2008 00:22


Околу 13% од македонското население го сочинуваат припадниците на помалите етнички заедници. Навидум мал процент како населнеие, но како број на гласачи тој процент е огромна бројка, чија големина можеме да илустрираме со фактот што ВМРО-ДПМНЕ го оспорува легитимниот избор на „Б.Ц.“ со тврдењето дека му недостасувале само 0,3% од гласовите за да биде регуларно избран за Претседател на РМ.

image

Фалбата на СДСМ дека обезбедувал 20% од своите коалицииони листи за кандидати за пратеници од помалите етнички заедници е проста модификација на југокомунистичкото фалба дека комунистчката авангарда се грижела за сиот работниот народ и сите народи и народности.
image

Во кратката историја на македонскиот повеќепартиски политички ситем повеќето од партиите на помалите етнички заедници се прославија како коалиционен партер на СДСМ. Ова несакана или посакувана слава, во завсност од аспектот на политичката опција, е основата за дилемата дали тие партии дејствуваат автохтоно, или диригирано поради неможноста сами да се изборат на избори за свои пратенички мандати.

image
Автохтоното организирање на политичките партии по етничка основа во РМ неспорно може да се рализира само со позитивана дискриминација, т.е. со загарантирани пратенички мандати, а не со проценти на кандидатските листи определени со „математиките“ и туторството на големите партии.

image

Во демократското, во отвореното општество, неспорно е правото за организирање на политичките партии врз етничка основа, исто како што е неспорно и правото за политичко организирање врз основата на интернационализмот (т.е. како граѓанска партија). Со промените во изборниот законик припадниците на помалите етнички заедници добиваат право да избираат самите дали ќе гласат за својата етничка партија, или пак за друга партија, или коалиција. На пример: неодамна исклучениот од СДСМ Есад Рахиќ со овие промени во изборниот законик, кој го унапредуваат и правото да бидеш избиран, добива можност сам да си избира дали за следниот мандат ќе се кандидатира како член на најавената интернациналистичка партија на Слободни социјалдемократи или како член на новоформирана етничка партија на македонските Бошњаци.

image


Загарантираните пратенички места за малите еднички заедници секако ќе влијаат врз коалициониот капацитет на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Избрзаното противење на СДСМ за овие демократски промени веројатно ќе предизвика одлив на значителен процент досегашни гласачи на СДСМ. Но, кој му е крив на СДСМ кој на чело со г-ѓа Шекеринска на македонската политичка сцена настапува како заклана кокошка, а не како витински демократи кои пред се се грижат за унапредување на демократските права на граѓаните на РМ без разлика на нивната верска или етничка припадност.Гласувай:
0
01. zemaria - ха така
02.07.2008 00:33
Влегува малиот Трпе дома и гледа како непознат човек го отвара фрижидерот.
- Чичко вие сте новиот беjби ситер?
- Не, ја сум новиот мадр факр!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: papata1962
Категория: Политика
Прочетен: 327074
Постинги: 132
Коментари: 311
Гласове: 131
Архив
Календар
«  Май, 2018  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031