Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
02.07.2008 15:13 - Несреќата да си Грк
Автор: papata1962 Категория: Политика   
Прочетен: 1744 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 02.07.2008 15:18


image

Несреќата да си Грк - Никос Диму

Читајки ја прекрасната книшка на Никос Диму „Несреќата да си Грк“, напишана прикрајот на воената хунта во Грција, препознав многу сличности меѓу „ново-Гркот“ (што би рекол Никос Диму) и „ново-Македонецот“ (како што тврдеше македонската комунистичка историографија). Ова книшка (во оригинал напишана во стихови), сеуште не е преведена на македонски литературен јазик. Љубопитниот читател може да ја прочита во слободен превод на македонски на наведените линкови.

image

Во врска со горната грчка карикатура (на која по телефон говори Костас Карамнлис), еден мој познаник, Грк по националност и државност, ми рече дека Константин Мицотакис (промоторот на грчко-македонски спор) од неговите грчки опоненти, поради други причини, е познта и како „Вампирот“. – А Претседателот на РМ, му велам на мојот познаник Грк, се прослави и како „Крводарителот“, даруваше крв за да ги демантира етикетите дека истовремно бил „Џек“ (Даниелес) и „командант Коки“.

image


Пролетта на 2006 г. што разговараа и договараа грчкиот потомок на античките Македонци со „монголодината фаца“ (види клип на You Tube) и македонскиот потомок на античките Македонци со „циганската фаца“ за решавање на грчко-македонскиот спор? Вистина ли е дека: „Киро и Бранко во 1993 г. го продадоа нашето уставно име“, или тоа е само шпекулација?
image

image

Виолета Аларова, Васил Топурковски и Александар Донски,
живи докази дека сме неспорни потомци на античките Македонци.


image

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, неспорен доказ дека современите македонци
се неспорни потомци на античките Македонци


image

 Гласувай:
0
0Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: papata1962
Категория: Политика
Прочетен: 327031
Постинги: 132
Коментари: 311
Гласове: 131
Архив
Календар
«  Май, 2018  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031