Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
02.07.2008 14:22 - Споменик на ...
Автор: papata1962 Категория: Политика   
Прочетен: 2813 Коментари: 1 Гласове:
0

Последна промяна: 04.07.2008 09:34


Овој споменикот изграден „Во чест на бранителите на РМ од 2001 год. и ...“ е поставен през 2007 г. на булеварот „Маршал Тито“ во Струмица.

image

Според кажувањето на актуелниот градоначалник на Струмица Зоран Заев идејното решение за овој споменик не било лично избрано од него, туку од комисија составена од владеачките советници на СДСМ и опозицијата во Советот на општина Струмица, со согласност од претставници на МПЦ и согласност на семејствата на загинатите бранители. Според градоначалникот Зоран Заев во овој споменик треба да се препознае феникс, раѓање на нов живот, затоа што „бранителите на РМ од 2001 год.“ се бореле за нов живот.

Не се разбирам од уметност како г-нот Заев и членовите на комисијата што ја формирал тој, но споменикот ме потсетува на осудата на струмичани која му ја изрекоа во струмичката чаршија во 2001 година кога г-нот Заев наместо да одговори на повикот за негова мобилизација во АРМ, дезертирал во Грција, каде до крајот на „воениот конфликт“ по грчките плажи и во станот на чичко му во Солун „се криел“ од македонската власт. (Да не се разбереме погрешно, денес не го обвинувам г-нот Зоран Заев за дезертерство од АРМ, тој ако дезертирал од АРМ во 2001 г. после потпишувањето на Рамковниот е амнестиран – што ќе рече веќе невин е.)

Во контекст на оваа чаршиско оговарање, овој споеменик подигнат „во чест на бранителите на РМ од 2001 год.“ на мене ми се чини дека на г-нот Заев го асоцира на неговите тогашни проводи по грчките плажи и на тогашните негови ноќни мори од евентална несакана бременост.

Јас сум си „стар модел, со застарена програма“, не се разбирам од совремна уметност, но ако голата жена е симбол на воена храброст, на загинатите во борба за слобода, тогаш предлагам да ги осовремениме и спомениците и бистите на борците од „НОБ и Народната Револуција“. На пример, меѓу бистите на првоборците Боро Џони и Благој Јанков Мучето во малиот градски парк, може да се постави истиот „феникс“.

image

Или, за да ги истакнеме уште посилно ѕверствата на бугарскиот фашистички окупатор, би можеле да ставеме слични „феникси“ и на соменикот на Благој Јанков Мучето.

image
image

Секако не треба да се заборави и бистата на првоборецот Јоска Јосифовски Свештарот – та нели и тој загина за нов живот.

image

За нов живот се бореа и комитите на ВМРО. Не бива и нив да ги заборавиме. Во Струмица од пред неколку децении има импозантен споменик на Гоце Делчев (свртен со раширени раце кон Пирин и Егеј) – предлагам да не го менуваме. Постариот споменик на Гоце Делчев во Струмица е посветен по повод на неговиот неуспешен опит да го киднапираат тогашното младо струмичко бегче.

image

За нов живот се бореа и комитите на ВМРО. Не бива и нив да ги заборавиме. Во Струмица од пред неколку децении има импозантен споменик на Гоце Делчев (свртен со раширени раце кон Пирин и Егеј) – предлагам да не го менуваме. Постариот споменик на Гоце Делчев во Струмица е посветен по повод на неговиот неуспешен опит да го киднапираат тогашното младо струмичко бегче.

image

image

image

Во Струмица одамна се заговара подигање споменик и на Струма, спред легендата ќераката на римскиот император Тибериј, која заради љубовта на својот љубовник ја предала војската на татка си. Споменикот на Струма – феникс (оти нели градот и после 19 века од нејзиното предавство пак си постои) би можело да се лоцира во малиот градски парк. Во случајот на споемникот на Струма задолжително треба да се напише дека е споменик на Струма - феникс, а не споменик на дружељубивоста на најмладиот градоначалник во Македонија г-нот Зоран Заев.

imageГласувай:
0
0Следващ постинг
Предишен постинг

1. анонимен - da ti ebam majkata glupa bugarska
26.04.2010 01:02
da ti eba kuce makata
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: papata1962
Категория: Политика
Прочетен: 327041
Постинги: 132
Коментари: 311
Гласове: 131
Архив
Календар
«  Май, 2018  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031