Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
02.07.2008 08:31 - Струмица ќе личела на приморски град
Автор: papata1962 Категория: Политика   
Прочетен: 3456 Коментари: 5 Гласове:
0Сегашниот градоначалник на Струмица навистина му го смени личниот опсис на градот. Ја доврши изградбата на фонтаната започната од претходниот градоначалник, се ангажира во реализацијата на старата идеја на местото на градското пазариште да се изгради современ трговски ценатар и се зафати според соспствениот вкус да го разубави булеварот „Маршал Тито“ (суште така се вика). Но, при последното направил утка.

image

Уште во СФРЈ во стручната литература имаше стручна препорака според која уличните жардињери треба да бидат поставени најмалку 15-16 метра пред пешачките премин, да не бидат повисоки од 40 сантиметри, а засадените во нив растенија во никој случај не треба да го попречуваат видното поле на возачите.

image

Неводејки сметка за безбедноста во сообраќајот на булеварот „Маршал Тито“ градоначалникот Заев непотребно потрошил многу бетон кој можел да го потроши за изградба на вториот заштитен ѕид на одводниот канал од некогашниот порој.

image

Истотака неумешно се потрошени и парите за набавените палми. Тврдењето дека може да се аклиматизираат палми во Струмица секако не е експертско. Освен ако тие експерти сеуште не ја запознале стручната јавност дека создале нови палми кои издржуваат на минус 27,2 или 29,5 Целзиусови степени, колку што изнесуваат најниските измерени температури измерени во Струмица и струмичко во 1966 г. и во зимата на 2001 г.

image

Таква глетка нема да имаме во Струмица.

Незнам какви експерти ангажирал дотичниот градоначалник, но за ова прашање можел да се консултира сурфајки по интернет. И советниците од опозицијата пред да се согласат со ова набавка можеле истото да го направат на своите општински лаптопи.

image

Вакви последици по палмите од ниските температури

веќе сме гледале во Струмица.

Според податоци во литература најниската температура која може да ја поденсе еден вид палма без било какви оштетувања изнесува минус 15 Целзиусови степени. Во Струмица, во домашни услови одамна се одгледуваат палми. Некои палми долги годинии вегетират во неколку двора на семејни куќи. Но, зашитата на палмите од зимските ниски температури никогаш не била упешна. Во зависност од експозицијата и заштитата од ниски зимски температури некои палми во Струмица успеале со значајни оштетувања да преживеат дури и на минус 25 Целзиуси. Веројатно последниот факт ги охрабрил експертите на Заев да се застапат за реализација на неговата идеја, но местото (експозицијата) на кое се засадени палмите на Заев е изложено на ладниот вељушки ветер, кој никако нема да им годи на новозасадените палмите.

image

Палмите во Струмица и заштитна куќичка за палма во Охрид.

Засадените палми на „Маршал Тито“ во Струмица дури и да бидата заштитени во специјални куќички (како оние во Охрид) нема да имаат долг век доколку г-нот Заев во текот на студените зимски денови не обезбеди греење на кореновата система на овие палми. Колку што ми е познато на местата каде што се засадени палмите на Заев нема инсталација за затоплување, но и да има таква инсталација, високите бетонски „корита“ пак се непотребни затоа што тие во споредба со загревањето на кореновта система на растенија засадени директно во почвата бараат многу повеќе енергија (и пари) за затоплување.

image

Олеандрите засадени на дојранските улици без заштита

од ниските зимски температури го красеа градот само една ипол деценија.

Иако некои видови палми живеат и до 200 години, палмите на градоначалникот Заев ќе имаат многу краток век, отприлика како олендрите што беа насадени по улиците во Дојран кои го красеа се додека не измрзнаа од ниските зимски температури. Ако ова зима не биде екстремно ладна, догодина г-нот Заев ќе може да се пофали дека неговите пралми траеле повеќе отколку палмите на поранешниот скопски градоналаник Ристо Пенов.

image

Палмите на Ристо Пенов.

За да личи Струимица на „вистински приморски град“ секако треба нешто друго, а не палми непогодни за годините со екстремоно ладни струмички зими.

image

Планинарска куќичка во „медитеранска атмосфера“.

image

Московски парк во „медитеранска атмосфера“.


Тагове:   град,


Гласувай:
0
01. анонимен - EEE bugarcinja nisto ne vi ode od raka samo majkata da si ja ebete
26.04.2010 01:05
mrs u bugarija mrsmici i da znaate oti bugarija mrsna SMRDE
цитирай
2. анонимен - drugstore
19.10.2012 08:40
Discount viagra prescription drug http://forum.sahyadhri.com/member.php?action=profile&uid=11908 Discount viagra prescription drug
цитирай
3. анонимен - VIAGRA
20.10.2012 22:31
cheap tablets http://www.dynamic.smfnew.com/index.php?topic=17.new VIAGRA
цитирай
4. анонимен - Viagra sales poland
21.10.2012 18:38
online pharmacy http://www.kastners-welten.de/corinna/forum/calendar.php?action=event&eid=423009 Buy viagra on the internet
цитирай
5. анонимен - Viagra on line
02.11.2012 09:23
online pharmacy http://karbanet.hu/forum/member.php?action=profile&uid=38506 Buy viagra on line
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: papata1962
Категория: Политика
Прочетен: 327074
Постинги: 132
Коментари: 311
Гласове: 131
Архив
Календар
«  Май, 2018  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031