Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
02.07.2008 16:03 - Умот и името
Автор: papata1962 Категория: Политика   
Прочетен: 1494 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 02.07.2008 16:27


7.000 (СЕДУМ ИЛЈАДИ) ГОДИНИ МАКЕДОНСКА ПИСМЕНОСТ

3.000 (ТРИ ИЛЈАДИ) ГОДИНИ МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА

2.500 (ДВЕИПОЛ ИЛЈАДИ) ГОДИНИ МАКЕДОНСКО ИМЕ


image

Гледам, прилично блогери се запалиле да прават протест под мотото „ЖИВОТОТ ЌЕ ГО ДАДАМ - МАКЕДОНИЈА НЕ ЈА ДАВАМ!“ Или, со дуги зборови кажано под мотото: „Слобода, или смрт!“ - од Кресненското востание до нашето зачленување во НАТО и ЕУ! Патриотски, нема што!

Плус, секој има уставно право да протестира! Но, не и протестот каде што сака да го организира. А, новите ни Гемиџии на денешниот протест и за тоа воделе сметка. Нема да протестирааат пред бившиот „клинички“, нема да протестираат и на плоштадот „Македонија“, туку на плоштадот „Пела“ - токму пред спомникот на Македонецот № 1 Крсте Мисирков кој на Византијците (Грците) им го призна кумоството за нашето национално име.


image

Македонецот №1 Крсте Мисирков во 1903 г. пишува: „...народно име, не си измисл"уат народот сам за себе, ами со него го велит саседниiот народ и тоi од него си го земат. Значит наi природно iет народното име за iеден народ да се поiаит у iеден саседен со него народ. Саседните народи iеден кон друг, значит, се iауваат во вид на нунко и кум. “

image

За оние кои не ја прочитале брошурката на Мисирков „За македонцките работи“ ете неколку извадоци од истата:

image

Згора на тоа, според неспорниот Македонец № 1 Крсте Мисирков: немаме ниту: 7.000 (СЕДУМ ИЛЈАДИ) ГОДИНИ МАКЕДОНСКА ПИСМЕНОСТ, ниту: 3.000 (ТРИ ИЛЈАДИ) ГОДИНИ МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА, ниту: 2.500 (ДВЕИПОЛ ИЛЈАДИ) ГОДИНИ МАКЕДОНСКО ИМЕ!

image

Кој не верува дека Македонецот № Крсте Мисирков пишувал такви глупости, ете му линк: „За македонцките работи“.

Една македонска народна мудрост поучува: „Со деца на бања не се оди, сапунот ќе ти го изедат!“. Затоа запаленсковци, мрш на плоштадот „Македонија“ - таму да го браните името ни, ем вековно, ем милениумско! И немој некој будала да се самозапали во знак на протест како оној Чехословак кој се самозапали през 1968 г. во својата борба против советската окупација!

image

P.S. - до совремниот антички Македонец кој во името на „уставното ни име“ се обидува да си подигрува со мојот „РС“ (ПеЦе) во својот хакерски римејк на филм „Патриот“,

г-не Незнајко, јас со моето семејство сум по митинзи и протести од првиот митинг пред грчкиот конзулат во Скопје кој се одржа пред 18-19 години, а тогаш Вие веројатно сеуште сте се мочкале или какале во пелените, или пак сте си играле на куклички и автомобилчиња во некоја детска градинака.

На следната фотографија, е моето семејство на протестот во Дојран одржан пролетта на 1990 г. На транспарентот е преставена (прецртана) оригиналната корица на букварот наречен „ABECEDAR“ напечатен през 1925 г. во Грција, од нејзината влада, а кој никогаш не влегол во употреба за нашите ученици по грчките училишта., туку и послужил само на официјална Грција да ги изигра од неа превземениете меѓународни обврски за паризнавање на правата на националните малцинства согласно Севрскиот Договор и Лозанската конференција. (Можеби г-не Незнајко, Ви е позната историјката на тој Данајски дар, можеби не. Не е мое да Ве просветувам. Мое е, ако сакам, или не, согласно Уставот на РМ, да регирам, или не (по личен избор), кога сензнајковци, или незнајковци и фашизоидни патриоти, во името на целата нација прават национални работи со кои не се согласувам, или пак се согласувам.).

imageГласувай:
0
0Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: papata1962
Категория: Политика
Прочетен: 360150
Постинги: 132
Коментари: 311
Гласове: 131
Архив
Календар
«  Април, 2020  
ПВСЧПСН
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930