Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.10.2008 13:32 - Двојна формула
Автор: papata1962 Категория: Политика   
Прочетен: 1806 Коментари: 4 Гласове:
0

Последна промяна: 03.10.2008 20:21


Според обвиненијата упатени на адреса на „г-нoт Црвенковски“, тој и Киро Глигоров се коавторите како на „рефернцата со која сме примени во ОН“ (FYROM), така и на т.н. двојна формула за решение на т.н. грчко-македонски спор (Грција да ја нарекува РМ како сака, а другите да нѐ нарекуваат Репубика Македонија).

image

Има ли врска „двојната формула“ со Johnnie Walker,
или сето тоа е шпекулација?

В-кот „Вечер“ пишува дека дотичниот ќе се „прослави“ и како коавтор во задоволувањето на грчкото барање за промена на „уставното име“ на РМ и самооткажување од македонскиот национален идентитет. Но, тоа „мудрување“ во „Вечер“ најверојатно е уште едно сервирање на добропознатиот рецепт од пропагандната кујната: „шпекулацијата со шпекулација се избива“, па кој ќе лапа нека лапа.
Тагове:   формула,


Гласувай:
0
0Следващ постинг
Предишен постинг

1. анонимен - Нема да ме чуди
01.10.2008 13:56
На почетокот од својата политичка кариера г-нот Бранко Црвенковски беше попрво Југословен, а потоа Македонец. Сега е „запаленко“ по НАТО и ЕУ. Нема да ме чуди ако со Метју Нимиц договорил да се викаме Европејски Македонци и Сегашна Европска Република (Горна, Долна или Северна) Македонија.
цитирай
2. анонимен - добре ще бъде ,ако се преименувате
02.10.2008 00:25
на Западна България.
цитирай
3. papata1962 - Споорот со Грците не е од сега.
02.10.2008 00:34
Западна Бугарија наместо Македонија предлагал „првиот македонски поет“ Константин Миладинов (р. 1831 г. во Струга - у. 1862 г. во Цариград).
цитирай
4. анонимен - Заш Западна България?
02.10.2008 11:06
Може и Долна Земја - Долна Болгарија. А, може и Бугарија, како Ирак и Иран.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: papata1962
Категория: Политика
Прочетен: 328602
Постинги: 132
Коментари: 311
Гласове: 131
Архив
Календар
«  Юни, 2018  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930