Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
15.10.2008 18:29 - Печалбата произлегува од измамата
Автор: papata1962 Категория: Политика   
Прочетен: 3747 Коментари: 1 Гласове:
0

Последна промяна: 15.10.2008 18:53


Можеби некој ќе припомни дека маркетингот (рекламата) во 90 или 99% од случаите не e ништо друго освен гола лажа за заведување на народот. Можеби е така, но штом можете да ја откриета лажата на прв поглед тогаш секако не може да стане дума за маркетинг, или рекламирање.

image

Да не бев од тука ќе кажев не сум знаел дека во Кралството на Србите, Хрватите и Совенците, односно Кралството Југославија, било во употреба името Македонија како службен назив. Да не бев од тука веројатно ќе верував дека во Кралството на Србите, Хрватите и Совенците през 1921 г. била создадена „Стопанската комора на Македонија“.  Штом ќе ја прифатев таа лага како вистна, не ќе беше тешко да ме убедат дека Србите през 1912-1913 г. навистина ги ослободиле Македонците од пустото турското ропство и дека во Караѓоргевото  кралство имало слободна употреба на македонскиот јазик. Но, колку што ми е познато во тоа прочуено по зло кралството имало само: „Комора и извозних удружења у Скопљу“, т.е. Трговско-индустриската комора во Скопје којашто била основана уште во 1913 г. како Одделение на Трговската комора од Белград, а през 1921 г. наводно станува „самостојна Комора во Скопје“

image

image

Во административната поделаба на Кралството СХС од 1918 до 1922 год. нема ниту округ, ниту жупанија, ниту област, со назив Македонија.

image

image

Во административната поделба на Кралството Југославија има Вардарска бановина, а не Бановина Македонија.


Тагове:   ОД,


Гласувай:
0
0Следващ постинг
Предишен постинг

1. анонимен - Има Македонија
09.12.2008 21:50
Нема Македонија, ама нема ни Србија, Хрватска, Словенија... :-))

Македонија во тоа време на окупација живееше во срцата на Македонците.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: papata1962
Категория: Политика
Прочетен: 317152
Постинги: 132
Коментари: 311
Гласове: 131
Архив
Календар
«  Ноември, 2017  
ПВСЧПСН
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930