Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.12.2008 16:40 - Човечки правдини
Автор: papata1962 Категория: Политика   
Прочетен: 1546 Коментари: 0 Гласове:
0На 03.11.2008 г. во Скопје беше одржана трибина „Проблемот на Грците со нашето име и притисоците што ги трпиме за негова промена“.

Трибината беше многу поучна. Прво, конечно разбравме дека не современите Македонци, туку Грците имале проблем со накедонското име во ОН, НАТО и ЕУ: Второ, ако не беше трибината сеуште немаше да знавме дека во светот имало повеќе организации како НАТО и ЕУ.

„Името на земјата да не се менува, а Македонија да побара зачленување и во други меѓународни организации освен во НАТО и во ЕУ – со ваков став излегоа на трибината група професори и новинари, кои себе се дефинираат како тврдо крило на интелектуалци. Не беше прецизирано што би можело да биде алтернатива за НАТО и Европската Унија“ – извсетува од настанот „Канал 5“.

„Нашите политичари требаат да имаат поинаков концепт за својата надворешна политика. Да, ние сакаме да бидеме членки на ЕУ и НАТО, меѓутоа има повеќе такви организации во светот. Во сите такви организации, каде што на обострано задоволство и интерес ќе постојат релации- изјави Емилија Гелева, политички аналитичар.“ 

image

Освен во ОН, РМ членува во дузина други меѓународни организации. Но, ако во светот има повеќе организации како ЕУ и НАТО навистина шо бараме мајка во ЕУ, шо не си одиме во aфриканската или aзијската унија? Што бараме човечки правдина од Северноатланската Алијанса (НАТО), кога според Гелева тоа може да го постигнеме во јужнополарната алианса? Зарем ќе бидеме такви гњаватори што со македонското име до безсвест ќе ги малтретираме Грците?

image
Графит од европејска Б’лгарија.Гласувай:
0
0Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: papata1962
Категория: Политика
Прочетен: 365315
Постинги: 132
Коментари: 311
Гласове: 131
Архив
Календар
«  Август, 2020  
ПВСЧПСН
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31