Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.12.2008 16:42 - Не е прост како папуда
Автор: papata1962 Категория: Политика   
Прочетен: 2030 Коментари: 0 Гласове:
0image

Со последната своја провокација веројатно има  за цел да да го нервира Љубчо Георгиевски, но не и да создава тензии меѓу Република Македонија и Република Бугарија, која исто како и Грција може да стави вето на македонските евроатлански интеграции. Последната провокација на Латас (дека Скопје на 13-ти ноември 1944 г. бил ослободен од бугарскиот окупатор) е навреда и на оние кои се бореа за ослободувањето на Скопје од германските војски (еден од нив е и таткото на мојата сопруга). Токму затоа, да си припомниме дека на 6-ти април 1941 г. капитулира Кралството Југославија, а тоа ги израдувало нашите дедовци, нашите родители, затоа што се спасиле од варварската српска окупација. Но, набргу во Скопје се разчул гласот дека Германците размислувале дали градот да го дадат на управување на Србите, или Бугарите. Сепак германскиот окупатор ја почитувал волјата на мнозинството скопјани кои меѓу двете можности побарале градот да биде ставен под бугарска управа. На 22 април 1941 г. германската армија го предава градот Скопје на бугарската Петта армија која останува во градот се до 9 септември 1944 г., односно се до воспоставувањето на Отечественофронтовската власт во Бугарија. Благодарение на бугарските комунисти и помоштта од СССР, на 09.09.1944 г. Бугарија се вклучува во антинацистичката коалиција. На 9-ти септември 1944 г. редица комунисти, меѓу кои и Лазо Колишевски, се ослободени од бугарките затвори. Околу два месеца покасно, на 13 ноември 1944 г. македонската војска потмогната од борци на бугарската отечественофронтовска армија го ослободува Скопје од германската окупација. Антифашистичките бугарски единици не учествуваат во уличните борби за солободување на Скопје. Тие по барање на „југословенските другари“ се стационирани на сигурно за да не влезат заедно со македонските (југословенските) ослободители на Скопје.


Тагове:   Како,


Гласувай:
0
0Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: papata1962
Категория: Политика
Прочетен: 365296
Постинги: 132
Коментари: 311
Гласове: 131
Архив
Календар
«  Август, 2020  
ПВСЧПСН
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31