Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Няма описание.
Автор: papata1962 Категория: Политика
Прочетен: 424387 Постинги: 132 Коментари: 311
Постинги в блога
<<  <  1 2 3 4 5 6 7 8  >  >>
За прав пат публикуано на 1-ви април 2008 г. на papata.blog.com.mk

Скопје, денес, на 1-ви април, во 8:00 h по македонско време, во просториите на МАНУ, македонскиот историчар Александар Донски свечено му го врачи македонскиот пасош на бугарскиот историчар Божидар Димитров кој конечно призна дека отсекогаш си бил Македонец и платеник-слуга на бугарската буржоазија. Со голема радост Божидар Димитров изјави дека би бил многу среќен ако наскоро стане член на МАНУ, бидејќи отсекогаш тајно си мечтаел еден ден да стане македонски академик.

image

Скопие, днес, на 1-ви април, в 9:00 h по българско време, във помещтенията на МАНУ, македонският историк Александър Донски тържествено предаде македонският паспорт на българския историк Божидар Димитров който окончаелно призна че от винаги си бил Македонец потплатен-слуга на българската буржоазия. Със голяма радост Божидар Димитров заяви че би бил многу щтаслив ако наскоро стане член на МАНУ понеже от винаги тайно си мечтаел един ден да бъде македонски академик.

P.S.

Неколку години наназад Божидар Димитров си прави првоаприлски шеги по однос на македонско-бугарските односи. За жал, годинава tv „Сител“ се фати на „јадицата“ фрлена од Б.Димитров, без да размисли дека никој не може да биде назначан за амбасадор во било која земја ако змејата домакин не се согласи со предложеното лице за амбасадор на еди која си држава.

image
imageКатегория: Политика
Прочетен: 1005 Коментари: 0 Гласове: 0
Последна промяна: 04.07.2008 09:52
Латас се заканува со формирање на нова партија?!

image

image

P.S.
Една германска мудрост поучува: „Подобро е да имаш умен непријател, отколку и глуп пријател.“
Бранко и Рада не ги растурија првите предвремени парламентарни избори, секако не оти се изплашија од заканата на Латас дека „разочараните“ како него ќе ги бојкотирале наредните председателски избори, та Бранко нема да биде избран по втор пат за Претседател на РМ. Се надевам и Латас веќе сфатил колку зелена скинал кога ја смислил наведената закана, оти Бранко веќе сфатил дека неговиот реизбор е многу, многу неверојатна работа.
Категория: Политика
Прочетен: 963 Коментари: 0 Гласове: 0
Последна промяна: 02.07.2008 18:46
Во мандатот добиен след „легендарниот 15-ти септември“ СДСМ со своите три премиери и еден непризнат од сите државник ја пропуштија шансата во практика правилно и комплетно да го имплементираат т.н. Рамковен договор (кој одамна е составен дел од Уставот на РМ). Веројатно во СДСМ намерно оставија на ВМРО-ДПМНЕ „нешто“ за имплементација од „рамковниот“ со цел „да му се осветат“ на Груевски за противњето на границите во разгринучувањето на општините во новата територијална реорганизација (за „референдумот“), кое нешто влијаеше силно за пaд на рејтингот на СДСМ. Потоа „да му се осветат“ на Груевски за укажувањето на ВМРО-ДПМНЕ дека СДСМ и ДУИ постигнаа согласност за употребата на албанското знаме во единиците на локалната самоуправа спротивно на Уставот на РМ, кое нешто исто така влијаеше негативно за рејтингот на СДСМ.

image

Изгледа дека Груевски тактизира со целосната имплементација на „рамковниот“ со цел да ги придобие ДУИ и ДПА за следните претсетаделски избори. Незнам! Ќе видеме догодина, само да сме живи и здрави.
Категория: Политика
Прочетен: 1081 Коментари: 0 Гласове: 0

Бакојани: Предлогот Republic of Macedonia (Skopje) е далеку од целта.


Секако Бакојани не размислува така, како што е прикажено на карикатурата. Верувам дека и таа сака да опстане нашата држава. Но грешката што ја направи нејзиниот татко Мицотакис во сојузништвото со Слободан Милошевиќ за да се попречи зачленувањето на Република Македонија во ОН, остави големи траги во грчката јавност, та не може така лесно и да се исправи.

image

Најзначајно е да направиме голем чекор во споредба со 1991 год.

image

Историјата на македонско-американското пријателство веројатно започнува со опитот на ТМОРО и ВМОК преку неуспешната мисија на Борис Сарафов да ја обезбеди поддршката на САД за успехот на идното Илинденско востание - т.е. за извојување на Автономија за Македонија и Одринско во рамките на Турција.

Неспорната подршка на САД, од времето на Буш Сениор до Буш Јуниор, секако е еден од главните чинители што до ден денес опстана Република Македонија. За жал во времето на Буш Сениор најзначајните македонистички политички чинители одбија поблиска соработка со САД за надминување на т.н. грчко-македонски спор, преку изнаоѓање на компромис за кој се залагаше Буш Сениор. Но, ајде било што било, дај Боже наскоро да се радуваме на зачленувањето на РМ во НАТО.

Компромисот си е компромис, никој не може да биде сосема задоволен од него. Секој треба да се откаже од нешто свое, за доброто на сите. Ако се прифати овој предлог освен додавката „(Skopje)“ ќе треба да се навикнеме и на формулацијата: Made in Republic of Macedonia (Skopje), затоа што според предлог на Нимиц, се ограничува за сите самостојната употреба на именката Macedonia.

За жал, вчера македонските медиуми не известија дека во говорите не Бакојани и Карамнлис имало суштевена разлика во острината на говорите за изнаоѓање на компромис за решавање на т.н. грчко-македонкски спор.

Сепак, Тhank You USA! Посебна благодарност на Нејзината Екселенција г-ѓа Џулијан Миловановиќ!
Категория: Политика
Прочетен: 1174 Коментари: 0 Гласове: 0
Грчки смоквички (така се викаше еден еротско-порнографски серијал од 70-те години на минатиот век).

image

image

image


Ова се извадоци од интервјуто на г-нот Љубчо Георгиевски

за „Фокус“ (Скопје, 14.03.2008 г.)

Но, дали Латас повикува на војна со Грција, или се раководи од хипи девизата: „Make Love, Not War!“, можеме да заклучиме од неговиот човекољубив повик дека: Проблемот со името ќе го решиме кога соодветен маж ќе помине соодветна ноќ со Дора Бакојани, и ќе ја видиме сабајлето насмеана.“

Незнам, можеби овој рецепт на Латас е тајната на успехот во кој Николас Саркози толку безобразно ни соопшти дека т.н.грчко-македонсиот спор не е билатерален, туку меѓународен проблем.

image

image

image

image

image

image

Категория: Политика
Прочетен: 1312 Коментари: 0 Гласове: 0
Последна промяна: 02.07.2008 18:34
Николас Саркози сосема саркастично ни порача: Ако Грција не ви го признава вашето уставно име за меѓународна употреба во ОН, во НАТО и ЕУ, Франција во Советот за безбедност при ОН ќе стави вето, па макар само Грција и Франција да не ве признавале како Република Македонија. Или, со други зборови кажано, Македонци од „FYROM“ имате ли алтернатива за вашиот опстанок како народ и држава, ако не најдете чааре да го спречите грчкото вето за вашето зачленуање во НАТО и ЕУ?

image

Саркастично понижувачкиот одгвор сепак е добронамерна порака која не упатува на објективното барaње на аргументиран одговор на прашањето: КОЈА Е АЛТЕРНАТИВАТА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, АКО СЕГА НЕ СЕ НАЈДЕ ЧААРЕ ГРЦИЈА ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД НАМЕРАТА ДА СТАВИ ВЕТО НА ЗАЧЛЕНУВАЊЕТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ВО НАТО И ЕУ?
Категория: Политика
Прочетен: 1121 Коментари: 0 Гласове: 0
02.07.2008 18:21 - Д.Р.М.
Како што го разбрав непризнатиот од сите Претседател на РМ, но неспорен државник и „граѓанин Б.Ц.“, денес го заговараше како компромис името Демократска Република Македонија, за кое патем кажа дека е неприфатливо за Грците. (Или, кажано со други зборови, ценетиот ни државник, објави капитуалција во борбата за името.) - Не знам што е прифатливо за „малаките“, не ме интересира дали ДРМ во споредба РГМ (Република Горана Македонија) е подобар избор, туку каква врска има заложбата на „граѓанинот Б.Ц.“ да го прифатиме ДРМ во врска со она што го пишуваше „Фокус“ од 15.04.2005 г.? - Љубопитството не прозизлегува само од желбата да ја знам историската вистина, туку и од обвинувањето на „Рада Помада“ дека за она што било укакано во 1993 г., а до ден денешен не било исичистено, сноси најголема вина Грујо (не оти навивам за него, па ептен будала не сакам никој да ме прави).

image

И уште нешто! Чудно совпаѓање: Наскоро после формирањето на коалицијата ВМРО-ДПМНЕ и ДПА, Тачи „лицето Б.Ц.“ од „пијандура“ и „норкаман“ го промовира во крводарител, а денес го призна во единcтвен државник! (Дали и што им вети Б.Ц на македонските Албанци за да си го осигура својот реизбор и да стане легитимен и од никој не оспоруван Председател на РМ?)

Но, сите тие се математики на државникот ни, за придавка која не задира во македонскиот национален идентитет колку и да се правени со Нимиц, Нуланд или Миловановиќ, сепак се направени без согласност на Дора Бакајани, без Караманлис... т.е без крчамарицата и крчмарот во чие друштвото сакaме да сме, ама не по секоја цена како Пиринци, Вардарци и Егејци, туку само како Македонци!

И, најсетне. Не еднаш самите сме се нарекувале Вардарска Македонија. Дали Република Вардарска Македонија е формулата на државникот ни и „Рада Помада“ за едновемнето запазување на националниот ни идентитет и спречувањето на грчкото вето за нашето зачленување во НАТО и ЕУ?
Категория: Политика
Прочетен: 983 Коментари: 0 Гласове: 0
Последна промяна: 02.07.2008 18:22
Зошто да не се викаме Античка Република Македонија, прашува sting EYE


image

Одговорот го имаме во речиси секој лексикон на стански зборови, или во секој толковен речник; освен ако sting EYE не е Грк, или гркоман.

image

Мала енциклопедија ПРОСВЕТА, Бeоград 1959 г.

image

Милан Вујаклија, Лексикон страних речи и израза.

Београд 1980 г.

image

БЪЛГАРСКИ ТЪЛКОВЕН РЕЧНИК (София 1994 г.)

Според Weekipedia: http://mk.wikipedia.org/wiki/Антика antiquity ...
Категория: Политика
Прочетен: 1062 Коментари: 0 Гласове: 0
image

image

image
Категория: Политика
Прочетен: 832 Коментари: 0 Гласове: 0
07.03.2008 г.
Според „Канал 5“, Французин тврди дека Срѓан Керим гради стратегија за соочување со НЛО, а Јапонците нема да војувале против вонземјаните.

image

Има ли Република Македонија стратегија за соочување со НЛО? Дали Охрид ќе стане туристичка мека за вонземјаните?
Категория: Политика
Прочетен: 985 Коментари: 0 Гласове: 0
image

Пред 15 години се тврдеше дека проблемот со FYROM ќе трае само три месеци, но и деновиве „нема абер“ дека истиот наскоро ќе биде решен во полза на Република Македонија.

image

Според Драган Павловиќ Латас: „Проблемот со името ќе го решиме кога соодветен маж ќе помине соодветна ноќ со Дора Бакојани, и ќе ја видиме сабајлето насмеана.

image
Категория: Политика
Прочетен: 1888 Коментари: 0 Гласове: 0
Последна промяна: 02.07.2008 18:03
02.07.2008 16:59 - Вон центарот!
5-ти март 2007 г.
„Ако сакаш да ја дознаеш вистината прашај го удбашот и верувај во спротивното“ – своевремено ме подучуваше еден од оние кои биле „Судени за Македонија“.

image

Колку пасоши има г-нот Љубчо Георгиевски? Досега, ниту потврдил, ниту одрекол дека има и „български паспорт“. Сигурно е само едно, дека има повеќе од еден пасош! Во синоќешната емисија на Васко Ефтов, мојот сограѓанин Илија Илиевски тврдеше дека во времето на СФРЈ 15 години работел за бугарското разузнавање.
– Абре, Иљо ме изнасмеа! Не бива толку моногу да лажеш. Партијата која ја формираше во 1990 г. се викаше „Партија људских права Југославије“. Тогаш, кога не убедуваше да станеме членови и „функционери“ во твојата партија, се фалеше дека си неспорен Југословен затоа што мајка ти била Србинка. Требаше да помине прилично време, на својата „партија-човек“ да и дадеш македонистичка декларација и да станеш „голем Македонец“ и „антикомунист“ кој најпрво се пролсави со изјавта дадена во повеќепартиски состанок во Штип на 05.09.1991 г. дека комунизмот треба да се удри „със варииъ“ (со токмак).
Според сега покојниот Д.Г. (близок пријател на И.Илиевски), за македонистичката промена Иљо Илиевски пресудна била тогаш последната средба на Иљо Илиевски со Слободан Милошевиќ, откако се уверил дека Милошевиќ го лажел кога му ветувал дека ќе се ангажира за денеционализација на имотот на неговата мајка Србинка.
Набргу потоа, со сега покојниот Д.М. се „утапавме од смев“ кога ми раскажуваше како Илија Илиевски побарал „български паспорт“, запишувајки во барањето дека мајка му била „моравска българка“.
Потоа, пак според кажувањата на сега покојниот Д.Г., следуваа вистински бурлески со Илија Илиевски во Бугарија, од кои, за мене најсмешна е последната епизода. Првата епизода од „славниот престој“ на Иљо Илиевски во Бугарија започнува со негово јавно претставување како голем и огорчен „български патриот од Македония“. Како “прв гражданин на Македония който взел бългаски паспорт“, тој е богато гоштеван, шетан (како мечка), облекуван по последната најскапа мода, за да на крајот, во некој скап софијски хотел да биде оставен само по гаќи, без облека, без пари... Абе Иљо, како неуспешен и „пензиониран“ удбашки ловец на „бугарофили“, зарем мораше и во емисијата на Васко Ефтов да се глупираше до тој степен „по службена должност“, или пак на Бугарите им се одмаздуваше што те оставија по гаќи и без пари во скапиот софијски хотел?

image

И бугарскиот „удбаш“ Божидар Димитров во сношната емисја на Васко Ефтов покажа дека не е попаметен од нашиот Илија Илиевски. Доказателство: Божо признава дека се залага за „р е б ъ л г а р и з а ц и я на българите в Македония“! Но, ако Македонците се Бугари, треба ли некој да ги р е б у г а р и з и р а? Или, кажано со други зборови: треба ли златото да се позлатува? Можеби Божо сакаше да му „реплицира“ на Киро Глигоров кој тврдеше дека „дебугаризацијата е завршена во Македонија“?

image

И Васко Ефтов не се покажа поумен од Божидар Димитров. Јавно ја лапна како клен фалбата (пропаганда) на Б.Димитров за големиот интерес на македонските политичари за бугарски пасоши (дали поради порачката од нарачателот на неговта емисија, или поради неговата лековерност не знам). Да му дадеше два куфери со фалсификувани македонски барања за бугарски пасоши заверени преку разни агенции и адвокати Ефтов ќе си ги земеше „здраво за готово“ и ќе ни покажуваше на телевизија како голем новинарско-разузнувачки трофеј.

image

Васко Ефтов покажуваше некакви нотарски записи во кои Македонци декларирале дека зеле бугарски пасош, не оти се чувствувале Бугари, туку од економски причини. Глупости, што ако во Софија истите потпишале нотарски записи во кои кои напишале дека таквите нотарски акти во РМ ги направиле под притисок на „удба“?

image

Божидар Димиторов си го извози на Васко Ефтов како мало дете, низ три чешми го помина, а вода не му даде да се напие. Не му ја окри тајната колку Македонци имаат земено бугарски пасоши, каков е навистина интересот на Македонците за бугарски пасоши, та „нашата удба“ и понатаму ќе мора да работи со свои луѓе за бугарскта политика како посредници за добивање на бугарски пасоши. Инаку „нашата удба“ нема начин да го дознае точниот број на Македонци и кои Македонци имаат земено бугарски пасоши. Сепак, ако ова мое доживување ја повредува суетата на Васко Ефтов, за утеха треба да се помири со тоа што Божидар Димитров е многу поедуциран за дотичната „проблематика“ од него. (Б.Димитов од обичен полуграмотен рибар станал врвен разунавач, го организирал крадењето и враќањето на оригиналниот ракопис на Отец Паисиј од Света Гора, одбранил докторска дисертација, станал универзитетски професор, научил строгрчки, латински и други јазици, истражувал во „Тајните архиви на Ватикан“ - тие архиви не се тајни само така се викаат, а таков спремен македонски историчар со познавање на старогрчки и латински за да истражува во „Тајните архиви на Ватикан“ нема. Ако не верува Васко Ефтов нека го праша нашиот историчар Тодор Чепреганов.)

image

Зоран Заев пак ја пропушти можноста да ја разреши дилемета која прозилегува од струмичкиот чаршиски муабет дека тој има грчки пасош и стан во Солун (наследен од чичко му, кој, според чаршијата, богатство за основање на штедилницата на неговиот покоен чичко било стекнато со српско-грчки шферц на нафта за воените потреби на режимот на Слободан Милошевиќ).

image

Неодамна во Стумица и струмичко МВР конфискуваат 87 „бугарски коли“ на македонски државјани кои истите ги возеле во РМ со некакаво „полномоштво“. Во струмичката чаршија се говори дека нарачаелот на ова акција за конфискување на „бугарските коли“ е токму Зоран Заев, не поради тоа што тој е познат како човек на кој му е под достоинсвото да има има бугарски пасоош, туку, поради тоа што на тој начин навистина државта Република Македонија губела огромни пари: - поради неплатена царина во РМ, неплатен данок, неплатени трошоци за регистрација, а сето тоа го поттикнувало и земањето на бугарски пасоши.

image

Но, според истите чаршиски муабети, целата на Заев да ја предизвика оваа акција на МВР всушност била со цел да предизвика револт кон Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, кај семејствата и роднините на оние македонски државјани на кои им биле одземени нивните „бугарски коли“. Ако во таква шах-мат позиција ја ставил МВР, алал да му, навистина е добар сдмсмовски играч, затоа што кај „оштетените странки“ на кој им се одземени „бугарските коли“ има огромен револт: - зошто само во Струмица е направена таква акција; - зошто Греувски „нема гас“ тоа да го направи во т.н. Запдна Македонија каде се возат огроемн број „албански коли“; - зошто не ги намалат двачките на увоз на стари коли; - зошто регистрацијата на возилата е толку скапа; - илјада „зошто“ како израз на сериознен револт.

image

Во меѓусебното гугуткање на Ефтов и Заев за причините поради кои струмичани земаат најмногу бугарски пасоши во споредба со цела Македонија, отсуствуваше најсуштественото прашање: Зошто после легендарниот 15-ти септември, дури „цела села“ од струмичко (на пример како мноизинството од младите од с. Моноспитово) се иселија во Италија, та денес среде моноспитци се врти мајтапот дека Пјаченца е Ново Моноспитово?

image
Категория: Политика
Прочетен: 3857 Коментари: 0 Гласове: 0
Денеска, кога е се позивесно грчкото вето на зачленувањето на РМ во НАТО, Драги Каров и други антинатовци на божем приватна забава поставија биста на Т.Александров само со една цел: да покажат дека Република Македонија не заслужува членство во НАТО и ЕУ. Демек Република Македонија не ги почитува правата на „бугарското малцинство“, демек „македонската власта“ го тероризира „бугарското малцинство во РМ“, со што се создава „штоф“ за шпекулацијата дека Република Македонија создава ненадминлииви проблеми со своите соседи! (Еден од условите за прием во НАТО и ЕУ е земјата кандидатка да нема нерешени проблеми со своите соседни земји и членки на НАТО). Претпоставувам дека ова провокација е „прочитана“ од европретставникот Ерван Фуере и амбасадорт на РБ во РМ неговата екселенција Михо Михов, та затоа не се одзаваа на поканата на организаторите на ова антинатовска пројава во Велес.

image

Ова антимакедонска и антинатовска провокација (духовна чикија на будали антинатовци) несомнено е добро смислена само во однос на тоа што се однесува до приватната сопственост. Се обидуваат да манипулираат со принципот во НАТО и ЕУ според кој приватна сопственост е светост. Оној кој ќе ја руши бистата, со неговото формално-логично оправдување дека Т.Александров бил предавник на македонскиот народ, по истата логика може да ги сруши и фигурите на лавовите (со образложение дека се бугарски) поставени на оградата од семјениот двор на Драги Каров (инаку, познат и како палач на југословенското знаме во Велес во 1991 г., кое нешто најверојатно беше инспирирано за потребите на тајните операции на Слободан Милошевиќ во Република Македонија). Но, планот на оваа антинатовска банда со неосновани обвинувања да и наштетат на угледот на РМ е толку глупав, што го игнорира фактот дека пак некави си повеќе удбашки, отколку чесни „македонски Бугари“ си имаат легално регистрирано здружение во Република Македонија! Дали тоа здружение досега се поплакало дека Република Македонија не им ги почитува нивните национални чувства, дека не им се почитуваат Човековите права и слободи.

Ова удбашко-кагебеевска антинатовска провокација се разголува со тврдењето на Драги Каров и на Виктор Конзунаров дека во Република Македонија живее минорно бугарско национално малцинство (факт: со ова тврдење е согласна и „нашата удба“), а тоа тврдење не и оди во прилог на бугарска историографија, на официјалниот став на ВМРО-БНД (чиј лидер Каракачанов) и на бугарската официјална политика, кои тврдат дека во Р.Македонија мнозинското население е бугарско. Тогош зошто Какаракчанов присуствувал на ова денешна антинатовска клевета на Р.М. во Велес, на кое се признава само постоење на минорно бугарско национално малцинство во РМ? Одговорот е многу едноставен: Каракачанов како соработник на тајната бугарска служба е регрутиран во времето додека Бугарија беше верен и лојален поддржувач на политиката на официјална Москва, а самиот побугарен влав Каркачанов не „еволуирал“ во новоевропеец. (Презимето Каракачанов произлегува од Каракачани - гркоманските овчари Власи – неговото презмие говори дека е од побугарен влаашки произход - исто како Рајко Жизифов, чиј татко е побугарен Влах од Велес.) Со ова постапка Красимир Каракачанов потврдува дека е антибугарин - мерено според официјалниот став на неговта партија дека мнозинското население во РМ е Бугарско, потоа дека е антинатовец, кој работи пред се во руско-српски, а потоа и во великоалбански интерес. Можеби Каракачанов работи за попречување на евроатлантската интеграција на Р.М. верувајки дека со непримањето на РМ во НАТО и ЕУ ќе се радикализираат односите меѓу двете најбројни етнички заедници во РМ кое нешто ќе доведе до „чехословачкото сценарио“, т.е. дека след распадот на РМ, делот со неалбанско мнозинство на Р.Македонија ќе биде присоединет со Бугарија. (Гладна кокошка просо сонува! Што ако НАТО и ЕУ ја подржат опцијата за конфедерирање на РМ со Велика Албанија како членка на НАТО?) Во контескт на последното, да си припомниме дека бугарските социјалсити (читај претежно русофили - подобни на идиотот Божидар Димитров) во 1991 г. во бугарскиот парламент не гласаа за признавањето на меѓунардно-правниот субјективитет на Република Македонија, а првиот претседател на ВМРО-СМД Димитар Гоцев (родум од с.Панчарево - Пехчевско) беше тргнат од тој пост затоа што не беше прифатлив за официјална Москва.

Интересно е што сите национални македонски телевизии и дават максимален публицитет на оваа антинатовски клевета упатена на адресата на РМ. (Зошто македонските медумии не се толку „професионални“ - неутрални, кога известуваа за чествувањето на Мара Бунева?) Што е целта? Дали сметат дека на тој начин вршат присок врз Грција за нејзиното непопусливо барање да си го смениме државното име, или покажуваат пред НАТО и ЕУ колку демократска земја сме. Ако сметаат дека на тој начин ја убедуваат Грција колку е опaсно за неа негирањето на нашето уставно име, пак направиле утка! Бугарија и Грција ги запечатиле своите односи по однос на правата на бугарското малцинство во Грција со неколку меѓународни договори (та тоа е една од причините поради кои Георги Димитров ја подржува резолуцијата на Коминтерната од фебруари 1934 г. за решавање на македонското прашање.)

Се на се, денес во настанот и за настанот во Велес имавме многу врева за ништо! Обидот од мравката да се направи камила во случајот пропадна. Мнозинството од македонските граѓани не се толку глупи да се палат, да кукат и страдат со антигрчка, антбугарска и антинатовска хистерија, за да ги заборават своите маки со своите секојдневни егзистеницонални проблеми. Боже мој, НАТО и ЕУ, таквите како Жељу Желев и „цар“ Симеон, пазете ја Република Македонија од антинатовските глупаци кои ја смислија ова антимакедонска провокација!Категория: Политика
Прочетен: 1752 Коментари: 1 Гласове: 0
За прв пат постирано на 1-ви март 2008 г.

Како деца масовно носевме мартинки, некаде до 1966-1967 година, потоа изченаа. Не беа пожелни за комунистите. Некои тврдат дека носењето мартинки е чист бугарски обичај. Други дека е наследство од античките Македонци. Трети декa e старословенско наследство. Било како било. Нека ни е Честита Баба Марта!

image

image
Категория: Политика
Прочетен: 824 Коментари: 0 Гласове: 0
Зошто Бучковски е против: „Џенс Бонд часовници“, против „Џемс Бонд пенкала“?

image

Дали страхува за безбедноста на криминалицте, или се палши да не биде шпиониран како го приготвува фамилајаниот ручек?
Категория: Политика
Прочетен: 790 Коментари: 0 Гласове: 0
<<  <  1 2 3 4 5 6 7 8  >  >>
Търсене

За този блог
Автор: papata1962
Категория: Политика
Прочетен: 424387
Постинги: 132
Коментари: 311
Гласове: 131
Архив
Календар
«  Декември, 2023  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031