Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Няма описание.
Автор: papata1962 Категория: Политика
Прочетен: 424365 Постинги: 132 Коментари: 311
Постинги в блога от Юни, 2009 г.
image
Ѓорче Петров е убиен на 28.06.1921 г. во Софија.

Тој не е сонавател на БМОРК (ТМОРО).

Ѓорче не создава месни комитети на Организацијата во сите тие места кои се наведени (подробно да се пишува тука е излишно).

Кога  БМОРК станува ТМОРО, т.е. дали вториот Устав на Организацијата е усвоен во 1896 или 1902 година? Одговорот на поставеното прашање сеуште е спор меѓу макеоднистичката и бугарската наука (првите тврдат дека тоа станало во 1896 г., а вторите во 1902 г.)

Ѓорче не учествува во создавњето на ВМРО(Обединета), таа организација е создадена во 1925 г.
Категория: Политика
Прочетен: 2944 Коментари: 2 Гласове: 0
Търсене

За този блог
Автор: papata1962
Категория: Политика
Прочетен: 424365
Постинги: 132
Коментари: 311
Гласове: 131
Архив
Календар
«  Юни, 2009  >>
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930