Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.07.2008 19:25 - Еден месец потоа
Автор: papata1962 Категория: Политика   
Прочетен: 2472 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 01.07.2008 19:36


Ноќта меѓу 1-ви и 2-ри август 2007 год. за прв пат во Југоисточна Европа се случи да му биде одземен пратеничкиот имунитет на пратеник кој претходно бил министер и премиер. Шпекулациите дека тоа било мотивирано од политички пресметки суште не стивнуваат.

image

Никој не е виновен додека не биде осуден.

Но, почитувањето на овој принцип деклариран за прв пат во Француската револуција (која се смета за почеток на современата демократија), не го ускратува правото јавно да се изрази сомнежет дека г-нот Осомничен на ја зборува вистината. Истотака и најавата за покренување на обвинтителен акт не зачи дека е дотичниот е виновен.

image

Осомничен тврдеше дека режисерот на обидот за негово итно притварање бил г-нот Љубиша Георгиевски, но најавата на Обинителството дека г-нот Осомничен ќе стане г-н Обвинет го поткрепува сомнежот изнерсен од пратеникот Влатко Ѓорчев дека значителен дел од парите стекнати во спорната „набавка на резервни тенковски делови“ биле наменети за изборнаtа кампања на „државникот“.

image

Неспорно е дека многумина од политички причини
би сакале ова слика да ја видат како реалност.

После 8-часовниот распит во Основниот суд и притисокот врз истиот суд од европскиот СДСМ на г-ѓа Шекеринска, дотичниот г-н изјави дека ја извојувал битката за слободата, при што се доби впечаток дека во истражната постапка биле увежени неговите „нови докази“. Но, набргу на јавноста и беше соопштено дека на г-нот Осомничен му бил одземен дипломатски пасош и му било забрането да се движи надвор од територијата на град Скопје, кое нешто кажува дека неговите „нови докози“ не биле пресудниот чинител да не биде испратен во притвор.

image

По се изгледа дека не „новите докази“, туку притисоците на европскиот СДСМ врз истражниот судија го спасија г-нот Осомничен од притвор.

Ако дотичниот гоподин сам се откажал од пратеничкиот имунитет кој го штити од притвор во истражен затвор, тогаш кому му беше потребен „театарот“ кој го приреди европскиот СДСМ на соодветната собраниска комисија и пред Основниот суд во Скопје?

image

Не е убаво да се шпекулира со тврдењето дека „папата на свети сдсм“ ја организираал таа мечкина услуга на г-нот Осомничен со цел истиот „да не пропее“ во истржаниот затвор.

image

Од некои луѓе кои поминале извесно време во притвор и затвор сум слушал дека притворот е „сто пати по грозен од затворот“. Додека биле во притвор, не им дозволувале да спијат, постојано ги распрашувале и после неколку дена неспиење во истражната постапка заборавале што кажале, што излажале, незнаеле дали е ден или ноќ и на крајот се си признале, само и само да ги остават да се наспијат.

image Дека отслужувањето на затворската казна било многу полесно од притворот го илустрираа со фактот што притворениот, за разлика од затвореникот, немал право на сексуален однос со својот брачен партнер. Веројатно „театарот“ кој го приреди европскиот СДСМ во заштита на ликот и делото на г-нот Бучковски, беше инспириран од хуманитарни побуди, а не од директивата на „државникот“.

image

Се повеќе имаме показатели според кои може да заклучиме споменатиот режисер досега не режирал никаква престава во која главна ролја игра споменатиот пратеник, но ако дотичниот г-н Осомничен на крајот од „сторијата“ биде испратен да „свири клавир“ во Идризово, тогаш г-нот Љубиша Георгиевски, од хуманитарни побуди - секако, ќе има можност да режира некаква прествава во која би можел евентуалниот г-н Осуденик да ги реализира и на друг начин своите артистички афинитети и способности.

image

И најсетне, ако дотичниот г-н Осомничен стане г-н Осуденик дали европскиот СДСМ на г-ѓа Шекеринска и неговиот „папа“ ќе ја блокираат влезната врата на соодветниот затвор?

image

 

 


Тагове:   месец,


Гласувай:
0
0Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: papata1962
Категория: Политика
Прочетен: 327074
Постинги: 132
Коментари: 311
Гласове: 131
Архив
Календар
«  Май, 2018  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031