Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.07.2008 13:42 - Мал човек, голема чалма
Автор: papata1962 Категория: Политика   
Прочетен: 720 Коментари: 0 Гласове:
0Во првата декада на јуни 2007 г. бевме свидетели на византиските игри на малите луѓе со големи чалми.

image

До следната епизода забавата заврши, публиката може да здивне.

image

Се разбира, додека сценаристите, режисерите и актерите на македонските политички игри без граници не смислат нови културно-забавни активности со трагикомични последици по нивните објекти на политички манипулации.

image

Веројатно, на прв поглед старо-новите игри ќе бидат поинвентивни, ама во суштина ќе си останат исто толку бедни како досега.

image

Или, со други думи кажано: „порфавор“ политика во Reality Show!

image

Ако сме живи и здрави, на македонската политичка сцена пак ќе гледаме стари трикови за нови будали.

image

И пак ќе бидат за едни весели, а за други тажни.

image

И, на крајот: - кој ни е крив што ги направивме важни?

image

P.S.

image

Љ.Георгиевски со задоцнување демантираше дека се сретнал со Црвенковски. Но, не одговори на прашањето кое лебди во јавноста: дали беше согласен со ДПА, НСДП и СДСМ да изгласа недоверба на кабинетот на Премиерот Груевски? Одговорот на поставеното прашање секако е сврзан со фактот што „владата на Груевски“ (т.е. владата на коалицијата „За подобра македонија“) зависи од гласовите на ДПА, а не од НСДП или ВМРО-НП). Сетне, новинарката Мирка Велиновска на споменатиот демант остро го обвини г-нот Љубчо Георгиевски дека не ја зборува вистината, т.е. дека безобразно лаже кога тврди дека не се сретнал со „лицето Б.Ц.“ за да го руши кабинетот на Груевски.
Кому да му веруваме? Мои познаници, коиважат за добро информирани, тврдат дека Георгиевски се сретнал со Црвенковски и дека Георгиевски бил многу среќен кога разбрал дека Груевски ќе коалицира со Мендух Тачи.

   


Тагове:   човек,   Мал,   чалма,


Гласувай:
0
0Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: papata1962
Категория: Политика
Прочетен: 323962
Постинги: 132
Коментари: 311
Гласове: 131
Архив
Календар
«  Март, 2018  
ПВСЧПСН
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031