Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
02.07.2008 16:42 - Четитo Баба Марта!
Автор: papata1962 Категория: Политика   
Прочетен: 571 Коментари: 0 Гласове:
0За прв пат постирано на 1-ви март 2008 г.

Како деца масовно носевме мартинки, некаде до 1966-1967 година, потоа изченаа. Не беа пожелни за комунистите. Некои тврдат дека носењето мартинки е чист бугарски обичај. Други дека е наследство од античките Македонци. Трети декa e старословенско наследство. Било како било. Нека ни е Честита Баба Марта!

image

image


Тагове:   Марта,


Гласувай:
0
0Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: papata1962
Категория: Политика
Прочетен: 316958
Постинги: 132
Коментари: 311
Гласове: 131
Архив
Календар
«  Ноември, 2017  
ПВСЧПСН
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930