Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
08.10.2008 18:06 - Уа Џонсон!
Автор: papata1962 Категория: Политика   
Прочетен: 908 Коментари: 1 Гласове:
0Незнам која година беше кога на некои куќи во Струмица беше испишан гафитот: „Уа Џонсон!“. Тогаш на радио, а покасно и на tv, постојано бевме „бомбардирани“ со „вестите“ дека „и денес“ Виетнамците ги брушеле како круши американските авиони. Нашите родители прикриено се потсмеваа на таа социјалистичка солидарност, а ние децата, на возраст од прво до второ-трето оддделение, јавно си се делевме во маалото на оние кои навиваат за Русите и оние кои навиваат за Американците. Делбата беше сериозна, туку-речи како американската агресија врз Виетанам, а не божемска, како што беше кога си игравме к’мај (на каубојци и индијанци), или на партизани и Германци.
image


Тагове:   онсон,


Гласувай:
0
0Следващ постинг
Предишен постинг

1. анонимен - А сега викате:
08.10.2008 20:05
Уа Мицотакис! Уа Караманлис! Уа Дора! До кога бе?
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: papata1962
Категория: Политика
Прочетен: 328602
Постинги: 132
Коментари: 311
Гласове: 131
Архив
Календар
«  Юни, 2018  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930